Bradford Academy

Staff Directory

Administration

Gary Stevens
K-8 Principal

Daren McClelland
K-8 Dean of Students

Tiffany Dudley
K-8 Vice Principal

Ileana Visea
High School Principal

Office Staff

Sydnie Bland
Community Relations and Enrollment Coordinator

Shatrese Roberson
Middle School Secretary

Audrey Arrington
High School Secretary

Marleen Williams
Pupil Accounting and Compliance

Michelle Armstrong
Bookkeeper

GSRP

Amanda Semkiw
GSRP Coordinator

Julia Schmitz
Teacher

Deborah Barczyk
Teacher

Shannon Daugherty
Teacher

Sherry Lowe
Teacher

Amanda Dodge
Teacher

Amanda Shipp
Associate Teacher

Sha'Tyra Berry
Associate Teacher

Sarah Leaym
Associate Teacher

Alexandria Isaac
Associate Teacher

Chloe Crosby
Associate Teacher

Kiara Vanover
Break Worker

Elementary Teachers

Jamie Lampley
Kindergarten Teacher

Alisha Maclin
Kindergarten Teacher

Brittany Loepker
Kindergarten Teacher

Renee Scott
Kindergarten Teacher

Sharon Greuling
First Grade Teacher

Kimberly Walker
First Grade Teacher

Kalie Kim
First Grade Teacher

Jessica Veitch
First Grade Teacher

Shelly Szuba
Second Grade Teacher

Michele Minser
Second Grade Teacher

Magdalene Alston
Second Grade Teacher

Lia Heath-Day
Third Grade Teacher

Pamela Tinsely
Third Grade Teacher

Christina Bail
Third Grade Teacher

Angela Randolph
Third Grade Teacher

Etta Roberts
Fourth Grade Teacher

Jennifer Dimattia
Fourth Grade Teacher

Bernedette Smith
Fourth Grade Teacher

Andrea Breen
Fifth Grade Teacher

Amanda Segal
Fifth Grade Teacher

Katherine Nealy
Fifth Grade Teacher

Stephanie Stamas
Fifth Grade Teacher

Kim Cubr
Fifth Grade Teacher

Middle School Teachers

Beth Manteuffel
Sixth Grade Teacher

Lisa Bortz
Sixth Grade Teacher

Jeanette Liley
Sixth Grade Teacher

Matthew Bowman
Sixth Grade Teacher

Michael Beaulieu
Seventh Grade Teacher

Amanda Walker
Seventh Grade Teacher

Samantha Mckenzie-Gardner
Seventh Grade Teacher

Jason Veitch
Seventh Grade Teacher

Vinette Cephas
Eighth Grade Teacher

Christopher Gale
Eighth Grade Teacher

Paul Jacobs
Eighth Grade Teacher

Sheila Wright-Benford
Eighth Grade Teacher

High School Teachers

Carolyn Carter
9th Grade English

Carolyn Johnson
9th Grade Math

Sharon Krasner
9th Grade English & Honors English

David Goff
9th Grade US History

Diane Gresham
9th Grade Science

Anthony Battaglia
10th Grade Economics

Richard Olson
10th Grade Science

Asha Maire
10th Grade Math

Jessica Southern
11th Grade English & AP Literature

Vincent Smith
11th Grade Social Studies

Jill Penhorwood
11th Grade English & Yearbook

Cassandra Dezsi
11th Grade Math

Yana Starks
12th Grade Math

Fred Campbell
12th Grade Science

Hosea Williams
12th Grade English

Erica Peterson
Psychology & AP Psychology

Special Education

Nicholas Stage
Supervisor of Special Education

Rebecca Israilov
Elementary Special Ed

Faye Parsons
Elementary Special Ed

Niki Werden
Middle School Special Ed

Kelly Freeman
Middle School Special Ed

Gail Gerdan
Middle School Special Ed

Bryant Bachelor
High School Special Ed

Diane Kennett
High School Special Ed

Lynda Jackson-Morrison
High School Special Ed

Ruth Betts
High School Special Ed

Elisie Robinson
Aide

Specialists/Interventionists

Natasha Rondeau
3-5 Reading Specialist

Natasha Rondeau
Reading Specialist

Karen Birr
Middle School Reading Interventionist

Angela Farless
Middle School Math Interventionist

Janice Voss
High School Reading Interventionist

Diane Turner
High School Reading Interventionist

Specials/Encore

Maria York
K-5 Character Education

Denelle Wilson
6-8 Character Education

Tiffany Martin
K-5 P.E./Health

Robert Zelinski
6-9 P.E./Health

Adrian Edwards
High School Physical Education/Health

Samantha Watha
Technology Coordinator

Christina Duncan
K-5 Technology

Karmel Hackett
6-8 Technology

Andrew Klassa
High School Technology & Business

Lisa Thomson-Baker
K-5 Art Teacher

Amisha Ingram
5-8 Art Teacher

Lisa Glazer
9-12 Art Teacher

Esteban Morales
High School Spanish

Social Workers/Counselors

Stacey Mack
High School Social Worker

Montrelle Baldwin
Parent Liaison/Behavior Interventionist

Jody Godman
Guidance Counselor

Student Advocates

Sonia Turner
K-8 Student Advocate

Evelyn Buffin
9-12 Student Advocate

Sha'Tyra Ross
K-8 Student Advocate

Denolius Burkes
K-8 Student Advocate

Katrina Burnette
High School Student Advocate

Derrick Hale
High School Student Advocate

Willie Alexander
High School Student Advocate

Corey Radney
High School Student Advocate

Ernie Freeman
K-8 Student Advocate

Teaching Assistants

Sietta Murray
Elementary TA

Kathleen Daniels
Elementary TA

Ivy Williams
Elementary TA

Elisie Robinson
SPED Aide

Linda Kirkwood-Brown
Elementary/SPED TA

Support Staff

Joan Johnson
Director of Food Nutrition

Yolanda Radney
Nutrition Worker/HS Supervisor

Robert Dixon
Nutrition Worker

Annetta Williams
Nutrition Worker

Barbara Brown
Nutrition Worker

Joyce Driver
Nutrition Worker

Latwan Woods
Nutrition Worker

Domonique Nash
Nutrition Worker

Robert Warfield
Nutrition Worker

Linda Smith
Nutrition Worker

Ashley Norfolk
Nutrition Worker

Estelle Knox
Nutrition Worker

Ken Williams
Director of Operations

Christopher Stanley
Custodian

Hillard Horn
Custodian

Timothy Turner
Custodian

Robert Moore
Custodian

Vicki Davis
Transportation Coordinator

Theresa Adams-Woods
Bus Driver

Jerome Childs
Bus Driver

Roberta Carter
Bus Driver

Lamar Gray
Bus Driver

Allen Davis
Bus Driver

Camilla Green
Bus Driver

Andrea Durham
Bus Driver

Tony McKay
Bus Driver

Eric Lee
Bus Driver

Athletics

Adrian Edwards
Athletic Director

Willie (Dion) Alexander
Head Varsity Football & Track Coach

William Jackson
Assistant Varsity Football Coach

Terrance Sims
Assistant Football Coach

Dana Cooper
Volleyball Coach

Sylvia Cox
Assistant Volleyball Coach

Jill Penhorwood
Cross Country Coach

Denolius Burkes
Varsity Boys Basketball Coach

Denolius Burkes
Basketball Coach

Yanna Starks
Asst. Girls Varsity Basketball Coach

Ernie Freeman
JV Boys Basketball Coach

Derrick Hale
Girls 5&6 Girls Basketball Coach

Tiffany Martin
K-5 Track Coach

Robert Jenkins
Golf Coach